bilimkurgu kulubu

Dizi lostinspace

Tarih: 7 Mayıs 2017 | Yazar: Emre Karadeniz

0

Bir Ailenin Uzay Maceraları: Lost in Space

60’lı yılların üç sezon süren klasik bilimkurgu serisi Lost in Space, uzayda kaybolan Robinson Ailesi, Binbaşı Bat, Robot ve kandırılmış sabotajcı Dr. Smith’in Dünya’yı aramaları sırasında yaşadıkları maceraları anlatıyor. Orijinal Star Trek serisine bilimkurgu alanında bir rakip olarak çekilmiştir. Ancak dizi reyting kaygısıyla kademeli bir şekilde spekülatif kurgu ve fantastik komediye dönüşmüştür. Sahneleri, daracık uzay kostümleri, sürreal konuları işlemesi ve tasarım harikası bir robotun yanı sıra, o zamanlar John Williams adıyla bilinen Johnny Williams‘ın iki açılış müziği ile akıllara kazınmıştır. Orijinal senaryoda Robinsonlar gezgin yerleşimcilerdir, Dr. Smith ise Robinsonlar’ı öldürmek için robotu programlayan bir gizli servis ajanı ve sabotajcıdır.

Komedi ögelerine takıntılı izleyiciler pek ciddiye almasa da, kaliteli senaryosu ve her yaşa hitap etmesiyle sıkı bir hayran kitlesi edinmiştir. Siyah-beyaz çekilen ilk bölümler ekibin düştükleri gezegeni keşfedişini işler. İlerleyen bölümlerde mizah unsurlarının artmasıyla gezegenin yerlileri ve ziyaretçilerle yaşanan çatışmaları konu almaya başlar. Üçüncü sezonda ise daha çok uzay yolculuğu ve bol aksiyon izleme şansı buluruz. Bölümlerinden biri Land of the Giants, Voyage to the Bottom of the Sea ve The Time Tunnel gibi yapımlarıyla bilinen Irwin Allen tarafından yaratılmıştır.

lost in space

Hazırcevaplığıyla ünlü Dr. Smith’in Robot’la giriştiği güldürürken düşündüren diyaloglar bile Lost in Space’i klasikler arasına sokmaya yeterli. Ancak sert bilimkurgu olarak başlayıp komediye doğru kayması yeniden çekilme girişimlerini zorlaştırıyor. Düşük bütçeli bir dizi olarak hatırlansa da, aslında ilk bölümü dönemin en pahalı yapımlarından biriydi; öyle ki uzay gemisinin dekorları Star Trek‘in Atılgan‘ından bile pahalıya mal olmuştu.

1998’de vizyona giren sinema filmi ortalama bir hasılat getirirken, çoğu eleştirmen tarafından da “saçma bir vurdu kırdı” filmi diye tanımlandı. Öte yandan 2003-2004 yılları arasında televizyon için yeniden çekimi planlanmış, ama hayata geçirilememiştir. Ancak Netflix, 2015 yılında yaptığı bir açıklamayla dizinin tekrar çekileceğini duyurdu. Söz konusu projenin en erken 2018 yılında ekranlarla buluşacağı tahmin ediliyor.

lost in space

Dilerseniz dizinin karakterlerini kısaca bir anımsayalım:

  • Prof. John Robinson: Aile reisi ve görevin yöneticisi. Dizide Guy Williams, filmde William Hurt tarafından canlandırıldı.
  • Maureen Robinson: Anne ve ara sıra aklı başında fikirler ortaya atan  kadın. Dizide June Lockhart, filmde Mimi Rogers tarafından canlandırıldı.
  • Binbaşı Don West: Lancer ve Ace pilotu. Dizide Mark Goddard, filmde MattLeBlanc tarafından canlandırıldı.
  • Judy Robinson: Kurtarılmayı bekleyen prenses. Dizide Marta Kristen, filmde Heather Graham tarafından canlandırıldı.
  • Penny Robinson: Robinsonların sönük ve dahi kızı. Dizide Angela Cartwright, filmde Lacey Chabert tarafından canlandırıldı.
  • Will Robinson: Dr. Smith’in sadık dostu zeki çocuk. Dizide Bill Mumy, filmde Jack Johnson ve Jared Harris tarafından canlandırıldı.
  • Dr. Zachary Smith: Galaksilerarası çevre psikolojisi doktoru. Dizide Jonathan Harris, filmde Gary Oldman ve William Todd Jones tarafından canlandırıldı.
  • Robot: Zeki ve yumuşak kalpli metal adam. Dizide Bob May tarafından oynatılıp Dick Tufeld tarafından seslendirdi. Dick Tufeld filmde de bizlerleydi.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Uzay Mühendisi. Bilgisayar oyunu meraklısı. Üniversitede giriştiği bilimkurgu kulübü kurma ve fanzin çıkarma girişimini kısa süre sürdürebilmiş emekli bir mentat. Hem İngilizcesini geliştirsin hem de bilimkurgudan kopmasın diye çeviriler yapmakta...Facebook Yorumları

Yorum