bilimkurgu kulubu

Sinema

Tarih: 2 Aralık 2017 | Yazar: Timuçin Tınmazsoy

0

Yıldız Gemisi Askerleri

23. yüzyılda insanlar diğer gezegenleri kolonize etmeye başlamıştır ki karşılarında uzaylı dev böcekleri bulurlar ve amansız bir savaş başlar. Böcekler meteorların yönünü değiştirerek Dünya’ya da saldırıya geçerler ve Federasyon böceklerin ana gezegenine operasyon kararı alır. Bu sırada liseden henüz yeni mezun olan Johnny Rico ve arkadaşları kendilerini bu savaşın ön saflarında bulacaklardır.

Bilimkurgu yazarlarının duayenlerinden Robert A. Heinlein’in kaleminden çıkan “Yıldız Gemisi Askerleri”, yazarın en tanınan eserlerinden birisi. Kitabın yazıldığı dönemdeki milliyetçi ve militarist tavır kitapta da kendisini çokça gösterir. Bununla birlikte militarist düşüncenin aptallığıyla ilgili de pek çok bölüm vardır. Filmde de bu faşist militarizm olgusu, oldukça absürt bir mizahla ve eleştirel bir şekilde kendisini gösteriyor. Örneğin Federasyon’un askerlik çağrısı veya böceklerin nasıl öldürülmelerinin gerektiğini gösterildiği vahşi reklamlar gibi…

Michael Ironside’ın canlandırdığı Jean Rasczak’nın dersinde, sosyal bilimlerin dünyayı kaosun eşiğine getirdiğini, demokrasinin nasıl başarısız bir yönetim şekli olduğu anlatılmaktadır. Rasczak öğrencilere “Oy kullanmak politik otoriteyi temsil etmektir. Sen güç kullanıyorsun ve güç şiddettir” der. Ayrıca filmde görürüz ki vatandaşlık suçu işlemiş birisinin idamı tüm kanallardan canlı olarak izlenebilmektedir. Bu açıdan filmde gizliden gizliye güçlü bir anti-militarist ve anti-faşist söylem vardır.

Filmin geneline baktığınızda klişe karakterleri, pek başarılı olmayan görsel efektleri ve basit hikayesiyle aslında ucuz bir bilimkurgu izlediğinizin farkındasınız. Filmin kült mertebesine ulaşmasında da aslında benzer nedenler yatıyor. Böyle bir filmden beklenmeyen şekilde mesajlar verilmesi de göz ardı edilemez elbette. Dönemin aykırı yönetmenlerinden biri olan Paul Verhoeven’in yönetmenliği filmde kendisini ziyadesiyle gösteriyor. Zira “RoboCop”u çeken yönetmen olduğunu düşündüğümüzde benzer görsel çağrışımları filmde hemen fark edebilirsiniz. Ayrıca “Total Recall(Gerçeğe Çağrı-1990) gibi başarılı bilimkurgu örnekleri verdiğini de hatırlatmak gerekli.

starship troopers

Filmi kitaptan senaryolaştıran ve yönetmenin daha önce “RoboCop”ta beraber çalıştığı Edward Neumeier hikayeyi basit tutmakla doğru bir iş yapıyor. Dönemin aksiyon yıldızlarından Casper Van Dien filmin başrolünü iki güzel kadın, Denise Richards ve Dina Meyer’la paylaşıyor. Jake Busey ve Neil Patrick Harris de dikkat çeken karakterlerle karşımıza çıkıyorlar.

Filmin daha sonra iki kötü devam filmi ve onlardan biraz daha iyi olsalar da vasatı aşamayan iki animasyon filmi çekildi. Dönemin kült bilimkurgularından birisi olmayı başaran “Yıldız Gemisi Askerleri”, türün severlerinin kaçırmaması gereken filmlerden birisi…

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Yazar ve çizer…Facebook Yorumları

Yorum