bilimkurgu kulubu

Sinema predator 2

Tarih: 7 Ekim 2017 | Yazar: Timuçin Tınmazsoy

0

Av Devam Ediyor: Predator 2

Predator filminin başarısının ardından, yapımcılar devam filmi için kolları sıvamışlar ve Predator karakterini daha fazla tanımamıza yardımcı olacak bir senaryo için, ilk filmin senaristleri Jim ve John Thomas’a hikayeyi teslim etmişlerdir. İnsanların kabuslarına giren bu karakter, bu sefer izleyiciyi daha fazla korkutacaktır, çünkü artık bir ormanda değil, şehirde avlanmaktadır. Devam filmlerinin ilki kadar iyi olmadığını gösteren sayısız filmin arasına girmesi kaçınılmaz olsa da, birçok devam filminin aksine hayranları tarafından dışarıda bırakılmadı film. John McTiernan’dan yönetmenlik koltuğunu alan Stephen Hopkins, dönemin popüler oyuncularından Danny Glover’ı başrole layık gördü.

Filmin konusunu ise kısaca şöyle: Şehirde vahşet dozu yüksek cinayetler işlenmektedir. Bunu önce şehirde devam eden çete savaşlarına bağlayan polislerden Teğmen Mike Harrigan (Danny Glover), işin içinde başka bir güç olduğunu yavaş yavaş anlamaya başlayacaktır. İlk filme nazaran, hikayenin tamamen farklı bir ortamda geçmesi, filmi çekici kılan birinci etmen zaten. İlk filmde tanıdığımız bu farklı yaratığın şehirde neler yapacağını, nasıl hareket edeceğini, nasıl avlanacağını merak ederek izledik bu filmi. Her ne kadar Predator karakterini daha yakından tanıyabildiğimiz bazı sahneler bizi mutlu etse de, filmin bütünü, etkileyiciliği ve sonuçta verdiği tat, ilk filmin yanına bile yaklaşamadı.

predator 2

Öncelikle mekanın değiştirilmesi ve maceranın şehirde devam etmesi, bir taraftan izleyiciyi sinemaya çekmiş olsa da, ilk filmden alabildiğimiz gerilimin tadını bu filmde tam olarak bulamadık. Bunda şehir kavramının yakınlığı bizi bir taraftan yakalasa da, kendimizi daha yabancı ve savunmasız hissettiğimiz ormanın karanlığının verdiği çaresizlik ve tekinsizlik hissinin, şehir ışıkları altında kaybolması yatıyor. Öncelikle Predator taktikleri, giyimi, ekipmanları ve av teknikleriyle ormanda ya da doğal herhangi bir ortamda daha gerçekçi duran bir tür. Alien nasıl uzay gemisinin klostrofobik ortamından yararlanıyorsa, Predator de ormanın karanlıklarında daha gerçekçi duruyordu. Alien vs. Predator: Requim’de xenomorphların (yaratıkların) şehre inmeleri, türün ve karakterlerin fanları tarafından nasıl beğenilmemişse (filmin berbat bir yapım olduğundan bahsetmiyorum), Predator’ün de şehirde olması ve mafya üyelerini avlaması, çok alakalı görünmedi türün sahip olduğu özelliklerle.

Başka bir alakasızlık da bu sefer Predator’ün karşısında daha zayıf bir takım olması. Böyle bilimkurgu filmlerinde mantık olarak daha elit bir takım beklersiniz ki bunu Aliens‘ta da görebilirsiniz. Aksine görkemli karakterin karşısında, bu sefer bir avuç polis olması bizi hiç memnun etmemişti. Ancak dişine göre, kendisine benzer rastaları da olan başka bir grup ilgimizi daha çok çekti. Filmde Jamaikalılara fazlasıyla musallat oluyordu Predator. Özellikle kara büyü gibi etmenleri de hikayeye kattı yazarlar, ki bu gibi batıl inançların ve büyü gibi kavramların da, daha sonra Predatorler tarafından dünya kültürüne miras bırakıldığını öğrendik.

predator 2

Teğmen Mike Harrigan bu gizemli canlıyı takip ederken, başka bir grup karşımıza çıkıyor. Biz de o sırada bir elit tim bekliyoruz artık ve Peter Keye (Gary Busey) adında bir adam çıkıyor teğmenin karşısına. Gizli bir şirket için çalışan bu özel ekip, Predator’ün özelliklerini anlatıyorlar teğmene ve onu avlamaya çok yakın olduklarını söylüyorlar. Bu adamların hangi şirket için çalıştığını tahmin etmek zor değil artık. Tahminimiz Charles Bishop Weyland’in sahip olduğu Weyland İndustries Corporation’ın tuttuğu adamlar olması yönündedir. Daha sonra bu ismi Alien ve Predator filmlerinde de görürüz. Özellikle Alien VS. Predator’da Charles Bishop Weyland’in kendisiyle de tanışırız.

Alien serisinde ise Ripley’in hayatını cehenneme çeviren şirket olarak görürüz bu şirketi Weyland-Yutani Corporation şeklinde; ama genelde “Company” (şirket) olarak geçer ismi sadece. Hatta “Alien”da Bishop adında bir androidle de karşılaşırız. O da şirketin CEO’su Charles Bishop’ın hatırasına O’na benzetilerek üretilmiştir. Şirketin sloganı her ne kadar “Building Better Worlds” olsa da akılları fikirleri “Xenomorph”ların (Alien) etinden ve sütünden yararlanmaktır. “Yautja”ların (Predator) teknolojisini de ele geçirmeyi istediklerini daha sonra öğreniriz. Bunun için de her şeyi yapabilecek bir yapıda olan şirket sayesinde, kapitalizme de taş atmaktan geri kalmaz senaristler. Şirket tarafından kiralanan ama yine bozguna uğratılan Peter Keyes’in başını çektiği bu gruptan sonra, Predator’ün peşinden gitme görevi de Teğmen Harrigan’a düşer.

predator 2

Bu yabancı türü uzay gemisine kadar takip etmeyi başaran Teğmenle birlikte, bu türün yaşamına daha yakından bakma fırsatını buluruz. Avladıkları türlerin kafa taslarını biriktiren Predator’lerin ne çok gezegeni ve ne kadar farklı türü avladıklarını gösteren bir sahne, filmin en can alıcı noktasıdır. Bu sahnede uzay gemisinin duvarında, birbirinden farklı kafa taslarının sergilendiğini görürüz. Kafatasları arasında Alien kafatası bulunduğunu da fark ederiz. Bu iki türün karşılaştığını gösteren ilk işaret olur böylece. Bir taraftan vahşilik göze batarken, bir taraftan da insanların da avladıkları hayvanların kafalarını duvara astığını hatırlayarak, sinir dolu bir empati kurarız. Üstelik biz sadece bununla kalmayız, başka türlerin içini doldurarak sergilemeyi gelenek haline getirmiş bir türüzdür. Kim daha vahşi ?

Daha sonra Predator’le yaşanılan mücadeleden sonra, başka bir geleneklerini görürüz türün. Diğer Predator’ler bir bir görünür olurken klanın başı olduğunu anladığımız iri yarı bir Yautja, Teğmen Hannigan’a avladığı Predator’ün savaş aletini verir. Buradan da anlarız ki, avcı konumunda kim olursa olsun ona saygı duyar Predator’ler. Filmde Predator’ü yine Kevin Peter Hall canlandırıyor. Danny Glover’ın yanında Rubén Blades, Maria Conchita Alonso, Bill Paxton, Robert Davi, Adam Baldwin, Kent McCord ve Morton Downey Jr. filmin diğer oyuncuları. İlk filmin başarısını takip edemese de, türle alakalı birkaç bilgi verdiği için, kötü de bir film diyemiyoruz Predator 2 için.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Yazar ve çizer…Facebook Yorumları

Yorum