bilimkurgu kulubu

Sinema

Tarih: 18 Kasım 2017 | Yazar: Timuçin Tınmazsoy

0

Av Başlıyor: Predator

“Orada bir şey var ve o insan değil. Hepimiz öleceğiz.”

Sinema tarihindeki en unutulmaz ekiplerden biri şüphesiz “Predator”deki özel timdi. Her bir karakter başarıyla yaratılmış ve dönemin klişe askeri karakter özelliklerinin hepsini taşıyorlardı, ancak bu aynı zamanda filmin en büyük artılarından biriydi. Devasa makineli tüfekli bir kovboy, uzman bir iz sürücü, Vietnam gazisi yarı deli bir adam, gizemli konuşmalarıyla ekibi devamlı diken üstünde tutan mistik bir kızılderili ve ekibin kaslı mı kaslı, soğukkanlı ve korkusuz kahraman lideri.

Bu özel tim, bir görev için gittikleri Güney Amerika ormanlarında tek tek avlanmaya başladıktan sonra, yukarıdaki giriş cümlesinin sahibi, filmin gizemli karakteri Billy’nin de kendilerini uyardığı gibi, onları avlayan şeyin bir insan olmadığını, vahşi ritüellerle ekibin her bir üyesini sırayla ve kanlı bir şekilde öldüren bir yaratık olduğunu anlıyorlardı.

Pek çok bilimkurgu fanının yakından tanıdığı Predator için filmin geliştirme aşamasında Jean-Claude Van Damme’ın giydiği bir kostüm tasarlandı, ancak bu kostüm yapımcılara pek inandırıcı gelmedi. Filmin başrolünde oynayan Arnold Schwarzenegger, yapımcılara daha önce “Terminator”de beraber çalıştıkları özel efekt ve tasarım uzmanı Stan Winston’ı önerdi. James Cameron, Winston’la birlikte Japonya’ya uçarken, tasarımcıya yaratığın çene kısmının böceklerinkine benzer şekilde olabileceğini söyledi ve Winston, Predator’ün tasarımına bu fikirle başladı. Ayrıca önceki tasarımdan farklı olarak insan boyutlarından daha büyük olan bir kostüm hazırlandı ve oldukça iri bir aktör olan Kevin Peter Hall, Predator rolü için seçildi. İlginç bir ayrıntı olarak aktör, filmin sonunda helikopter pilotu rolünü de canlandırıyordu.

Filmin çok sevilmesinin ve kült bilimkurgu filmlerinden biri olmasının nedenlerinin başında, Predator karakterinin ilginç özellikleri vardı. Yönetmen film boyunca bu yaratığın neye benzediğini izleyiciye göstermeyerek, gizem olgusu üzerinden gerilimi devamlı arttırıyordu. Predator’ün av ritüelleriyle hareket etmesi, kamufle olma teknolojisi, yakınlarda olduğunu belli eden o korkutucu sesi, efsanevi üçlü lazeri, teknolojik maskesi ve giydiği savaşçı kostümü, yaratığın merak uyandırıcı ve ona gerçekten orijinal bir karakter katan özelliklerinden bazılarıydı. Filmin başrolünde olan Arnold Schwarzenegger’in “Dutch” rolündeki başarısı da karakterle empati yapmamızı kolaylaştırıyor ve ekiple birlikte bu yaratığın ne olduğunu, nereden geldiğini ve neden insanları bu şekilde avladığını merak ediyorduk. Bu noktada filmdeki ses efektlerinin ve film müziğinin çok önemli bir etmen olduğunu söylemeliyim. Zira filmin müzikleri, heyecan ve gizem olgusunu son derece yüksek tutan bir ritimde, film boyunca izleyiciyi gerdikçe geriyordu.

Av olmanın ne kadar korkunç bir şey olduğunu iliklerinize kadar hissettiren “Predator”, bu yönüyle de dikkat çekici bir film. Tarih boyunca avcı bir tür olmuş insanın başka bir üstün tür karşısında çaresiz kalması, filmin mesajlarından biriydi. Aynı zamanda Dutch karakteri üzerinden, ne kadar zor durumda olursa olsun, insanın hayatta kalmak için neler yapabileceğini ve savaşçı bir tür olduğunu da gösteriyordu film bize.

“Conan”, “Commando” ve “Terminator”deki rollerinden sonra Predator’daki rolü, Arnold Schwarzenegger’in ününü pekiştiren film oldu. Testosteronu hayli yüksek olan ekibin bütün üyeleri kült mertebesine eriştiler. “Zor Ölüm” gibi dönemin ünlü aksiyon filmlerinin yönetmeni John McTiernan oldukça başarılı bir iş çıkardı ve Predator karakteri çok sevildikten sonra dört devam filmi daha geldi. Bu filmlerden ikisinde Predator, bilimkurgu türünün belki de en beğenilen yaratığı olan “Xenomorph”larla da (Alien) mücadele etti. Aynı evrende geçen çok sayıda çizgi roman ve kitap basıldı. Serinin yeni filmi 2018’de gösterime girecek ve 1987’deki ilk filmin karakterlerinden Hawkins’i canlandıran Shane Black, “The Predator”ün yönetmen koltuğunda oturacak.

BKK Yaratıklar - Predator

İlk filmin sonunda Dutch, Predator’e bakarak “Sen ne çirkin bir şeysin böyle” dese de, bilimkurgu fanları bu çirkin yaratığı sevmeye ve izlemeye devam edecek.

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Yazar ve çizer...Facebook Yorumları

Yorum