bilimkurgu kulubu

Oyun rimworld

Tarih: 26 Eylül 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Strateji ve Bilimkurgu Harmanı: RimWorld

Henüz erken erişim sürümü Steam ve diğer platformlar üzerinde satışa sunulan bir oyun RimWorld. Genelde erken erişime açılan oyunlar parlayıp sonrasında yok olabiliyor, ama ekip gerçekten güzel bir şekilde çalışıyor ve geri bildirimlere ellerinden geldiği kadar hızlı dönüşler ile oyunu geliştirmeye devam ediyorlar. Peki Rimworld’ü platformumuza taşıyacak kadar farklı kılan ne? Bir çok hayatta kalma oyunu bilindiği üzere zombiler ile çevriliyken RimWorld bizlere (özellikle de bilimkurgu sevenlere) farklı bir alternatif sunuyor: Farklı bir gezegen üzerinde hayatta kalmak.

Oyunun başlangıcında şu an için üç ayrı senaryoyu üç ayrı anlatıcı ile çeşitli zorluk seviyelerinde seçebiliyorsunuz. Bunlar arasında zengin bir gezgin de olabilirsiniz, uzay geminizde arıza çıkıp kurtulan üç mürettebat da, kaybolmuş bir koloni de… Seçtiğiniz anlatıcıya göre başınıza gelecek olaylar da değişiyor. Ayrıca workshop desteği sayesinde kendiniz senaryolar üretebilir veya başka oyuncuların hazırladığı senaryolar üzerinde de oynayabilirsiniz. Kısacası envai çeşit mod ve senaryo ile size zengin bir oyun zevki sunacağı şimdiden garanti.

rimworld-2

Seçimlerinizi yaparak, alan büyüklüğünü ve haritadaki konumunuzu belirleyip oyuna başladığınızda sizleri şirin 2d grafikleri ve eşsiz müzikleri ile karşılıyor oyun. Ama bu şirinlik çok uzun sürmüyor. Bir an önce en azından tek odanızı kurup yataklarınızı yerleştirmeniz ve yerleşimcilerinizi güvene almanız gerekiyor. Bunu yaparken yerleşimcilerin akıl sağlığını, ihtiyaçlarını ve hangi işe uygun olduğunu da iyi bir şekilde öğrenmeniz şart. Güvenlik demişken, aklını kaçıran ufak bir sıçan bile sizlere ciddi kayıplar verebiliyor ki gerisini siz düşünün. Tam bu anda oyunun eğitim kısmının yetersizliği sizleri bir müddet deneme yanılma ile oynamaya yönlendiriyor. Açıkçası bu biraz can sıkıcı olabiliyor. Erken erişim nedeniyle halen İngilizce veya Türkçe çevirisi tamamlanmadığını da belirtmek gerek. Almancanız varsa biraz daha şanslısınız.

Hayatta kalan yerleşimcilere nasıl komut vereceğinizi öğrenmeniz de zaman aldığı için oynanışa alışmanız biraz sürebiliyor. Kolonicilerinizin yeteneklerini geliştirmeye başladıkça ve günlük iş planlarını buna göre ayarladıkça oyun biraz daha kolay oluyor demek isterdim, ama tam bu esnada anlıyorsunuz ki anlatıcılar sizlere hiç acımıyor. Her an çeşitli felaket senaryoları ile (yangın, akıl sağlığı kayıpları, hayvan saldırıları ve işgalciler) sizlere zorluk çıkarmaya devam ediyorlar. Ama tüm bunlar oynayışınıza zevk getiriyor. Hammaddeler, hayvanları evcilleştirmek, bilimsel araştırmalar derken oyun sizlere eşsiz saatler sunmayı garanti ediyor.

rimworld-7

Diğer klanlar ile aranızı iyi tutmanız gerektiğini de belirtmek gerek. Bunun için yapmanız gereken bir iletişim cihazı kurup gezegenin diğer köşelerinde bulunan klanlara hediyeler göndermek ve iletişiminizi güçlendirmek. Akli dengesini yitirmiş veya sizlere saldırıp ele geçirdiğiniz koloniciler için ise mutlaka bir hapishane bölgesi ayarlamanız gerekiyor. Ama kaçmaya çalışacaklarını bilmeniz gerek. Kısacası oyun koloni kurmak ve hayatta kalmak adına gayet kapsamlı bir şekilde durmadan gelişiyor. Sizlere ise karşınıza çıkacak zorluklara hazırlıklı olmak ve kaynakları en iyi şekilde kullanarak hayatta kalmak kalıyor. Oyun içinde sosyal ilişkiler de önemli bir yer tutuyor. Kolonicilerinizin birbirleri ile olan ilişkileri (evlilik, aile, düşmanlık) hayatta kalmanız için büyük bir etken. Kısacası oyun oynanış açısından ve senaryoları ile tam anlamıyla hayatta kalma simülasyonu olmaya devam ediyor.

Oyun iki şekilde sona eriyor. Kendi uzay mekiğinizi yaparak koloninizi bilinmeyen gezegenden kurtarabilir ya da ufacık bir fare saldırısı, işgalciler veya salgınlar ile tüm kolonicilerinizin ölümüyle kapanış sahnenizi görebilirsiniz. Uzay mekiğini yapmanın çok kolay olmayacağını ve bu nedenle ikinci ekranı daha çok göreceğinizi belirtmeye gerek yok sanırım. Sonuç olarak yaklaşık iki yıldır gelişme aşamasında olan Rimworld; çeviri yetersizliği, başlangıç seviyesi zorluğu (görece olarak) ve oynayışa alışmanın zaman almasına karşın, çok iyi harmanlanmış hayatta kalma öğeleri, her oynayışta farklı senaryoları ile sizleri şaşırtan anlatıcıları, düşük sistem ihtiyaçları ve başarılı müzikleri ile bir şans verilmeyi hak eden bir oyun.

Kaçış podlarınızı ayarlayın…

Hazırlayan: Yüksel Yılmaz

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi konukyazar@bilimkurgukulubu.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...Facebook Yorumları

Yorum