bilimkurgu kulubu

Oyun no-mans-sky-1

Tarih: 14 Eylül 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Özgün Bir Fikir: No Man’s Sky

Yıllar önce Hello Games tarafından ilk duyurulduğunda özellikle bilimkurgu sevenler tarafından büyük bir heyecanla beklenen No Man’s Sky, piyasaya ilk çıkışıyla birlikte Steam üzerinde 3.5 milyon satarak büyük bir rekor kırmıştı. Sonuçta insanların eline her zaman, uçsuz bucaksız bir evrende özgürce dolaşma ve 18 kentilyon gezegeni keşfetme fırsatı geçmiyordu.

Bu gezegenleri ve habitatı keşfetmenin yanında her şeye istediğiniz ismi vererek, daha sonra o gezegene uğrayan insanlar için kendinizden bir anı bırakmak da ayrı bir güzellikti. Dağın görünen yüzüne bakıldığında oldukça heyecan verici olan oyun, oynamaya başladıktan bir kaç gün sonra insanların eleştiri bombardımanına uğramakta gecikmedi. Sebep ise Hello Games’in verdiği sözleri tutmamasıydı…

no mans sky 2

Hayal Kırıklığı mı?

Oyunda Hallo Games, en azından verdiği bir sözü yerine getirerek oyuncuları özgür bırakmıştı. Bunun haricinde oyun başlı başına bir hayal kırıklığı yarattı. Sebepleri arasında zamanın gerisinde grafikler, amaçsızlık, birbirinin kopyası gezegenler ve habitat, kendi gemini yapamamak, bir yaşam alanı kuramamak ve görevler geliyordu.

Grafikler, diğer eksiklikler giderilseydi belki çok da önemli olmayacaktı, ama oyun başlı başına eksiklikler yumağı haline gelmişti. Çıktığı günlerde verdiği anlamsız sistem hataları da cabası. Kısacası, bir kere daha diğer gezegen ve galaksilerin peşinde koşturan bizler için keşif yapma heyecanı başka bahara kaldı.

no mans sky 3

Oyun & Oynanış

Oyuna bilinmeyen bir gezegende, birinci şahıs görüş açısıyla, bozuk bir geminin yanında başlıyorsunuz. Sizden geminizi tamir etmek için gerekli materyalleri çevrenizdeki kaynaklardan toplamanız isteniyor. Bu şekilde bir başlangıç ilk bakışta diğer gezegenleri henüz keşfetmeyen sizler için ilgi çekici görünüyor. Hatta şu kadarını net bir şekilde belirtmem gerekiyor ki oyun dinamiklerini keşfedene kadar bu sistem ve gezegeni gezmek oldukça eğlenceli. Ta ki checkpointlere ulaşıp hepsinin birbirinin aynı olduğunu görene kadar. Oyun içerisinde birkaç çeşit checkpoint var.

Bunlar eski uzaylı ırklarına ait monolithler, iletişim merkezleri, sığınaklar, gezegen içinde arama yapabilen radar sistemleri, ticaret merkezleri, teknolojiler bulabileceğiniz manufactoring ve çantanızın kapasitesini arttırabileceğiniz pod alanları olarak sıralanabilir. Arada sırada karşınıza çıkan ufak ve bir o kadar basit bulmacaları çözmeniz bekleniyor. Örnek bir bulmaca “2007 – 0072 – 3123 – ?” şeklinde. Bulmacaları çözmek bu kadar kolay olduğu için de devamlı tekrar eden bu durum bir noktadan sonra sıkıcı bir hal alıyor.

no mans sky 4

Oyuncuların bir uzay – galaksi simülasyonundan beklentisi, hiç kuşkusuz kendi gemisini yapabilmek veya kişiselleştirebilmektir. Ne yazık ki oyunda böyle bir şansınız bulunmuyor. Geminizin bırakın şeklini, rengini dahi değiştiremediğiniz için oyunun sizden beklentisi, bol bol ticaret yaparak, ticaret merkezlerinde karşınıza çıkan pilotların gemilerini almanız veya crash site denen gemi kaza noktalarında elinizdeki gemiden daha iyi bir gemi bulmanız, ki bu da sizlere kendi geminizi yapabilmek gibi bir zevki vermiyor.

Gezegenler birbirinin benzeri habitatları ile içinizdeki keşif ruhunu da gitgide köreltiyor. Tam bu noktada bir eksiklik ile daha karşılaşıyorsunuz ki, o da kendinize ait bir yapı kuramamak. Oysa gezegen içinde kendinize ait bir bina kurabilmek, onu kişiselleştirebilmek, hatta crafting sistemi bu oyunu daha oynanabilir kılardı. Ayrıca oyunun online desteği de, keşifler ve verdiğiniz isimler dışında pek bir işe yaramıyor.

Oynanış crafting, kişiselleştirme ve zorluk seviyesi yüksek bulmacalar ile biraz daha uzun sürebilecekken, Hello Games kendi bacağına sıkmış ve ilk başka galaksiye geçiş yaptığınızda verdiğiniz para için pişmanlık duymanıza sebep olmuş. Bu arada oyunun, bağımsız bir stüdyodan çıkmasına rağmen AA oyunlar kadar pahalı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Tüm bu eksiklikleri ve hataları ile maalesef ki No Man’s Sky bizler için geçerli not alamıyor.

no mans sky 5

Hiç mi güzel bir şey yok?

O kadar olumsuzluğuna karşın oyun içinde hoşa giden birkaç şeyden bahsetmemek olmaz. Oyunda ırklara ait bir dil sistemi var. Siz amaçsızca gezerken Knowledge Stone’lardan veya karşınıza çıkan uzaylılardan bu dilleri kelime kelime öğrenmeye başladıkça hem ırklar ile ilişkileriniz artıyor, hem de konuşmalarınız daha anlamlı hale gelmeye başlıyor. Bu bakımdan geliştirilseydi çok daha başarılı bir özellik olabilirdi. Ayrıca müziklerinin de fena olmadığını söylemek gerek.

Kısacası No Man’s Sky, şu an için olmamış bir oyun. Yarım olduğunu düşünüp kendini avutan, Hello Games’in bu eksiklikleri güncellemeler ile geliştirip karşımıza daha iyi bir oyun sunacağını umut eden azınlığın içinde yer almak için tek yapmanız gereken oyuna para vermiş olmanız. Bu arada Steam’in koşulsuz, PS Store’un ise indirmemiş olmak kaydı ile oyunun paralarını iade ettiğini belirtmeden geçmeyelim.

Bir başka baharda başka, bir başka galakside buluşmak dileğiyle…

Hazırlayan: Yüksel Yılmaz

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi konukyazar@bilimkurgukulubu.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...Facebook Yorumları

Yorum