bilimkurgu kulubu

Oyun Osiris-New-Dawn

Tarih: 1 Ocak 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Osiris: New Dawn

Bilimkurgu ögeleri içeren, farklı dünyalarda hayatta kalmak ve keşfetmek üzerine kurulu oyunların sayısı bir elin parmağını geçmiyor. Bu yapımlardan son dönemde adı en çok anılanı ise No Man’s Sky tabii ki. Ancak Hello Games sağ olsun, oyunculara vaatlerde bulunurken biraz cesur davrandığı için No Man’s Sky ilk çıktığında maalesef ki birçok oyuncu tarafından yerden yere vuruldu. Son güncelleme ile birazcık gönülleri almayı becerse de halen vaatlerinin oldukça gerisinde.

Tüm bu olumsuzluklara karşın bazı oyunlar da sessizce kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar. Bunlardan birisi de kesinlikle Osiris: New Dawn. Öncelikle oyunun erken erişim olduğundan bahsetmek isterim. Erken erişim oyunlardan ağzı yanan ciddi bir kesim var ki hak vermemek elde değil. Yıllarca erken erişim veya alpha sürümde sürünen ve sonrasında üzerine pek de bir şeyler katamadan çıkan sayısız oyun var. Bu durumda birazcık önyargılı olabiliyor oyuncular. Kısacası oyun, hem erken erişim olması hem de No Man’s Sky’ın oyuncuların birazcık canını sıkması nedeniyle mücadeleye 2 – 0 geriden başlasa da öne geçmeyi bildi.

Osiris-New-Dawn

Öncelikle oyunun crafting sistemi henüz tam faaliyete geçmemiş olmasına karşın bir çok oyundan daha başarılı. Bu da demek oluyor ki kolonimizi kurmak ve gelişmek için bizlere bir çok seçenek sunuyor. Bunun yanında grafiksel anlamda da başarılı bir oyun. Bazı sistemlerde gereksiz takılmalar ve FPS sorunlarına neden olsa da zamanla daha optimize edileceğine inancım tam. Şu an için multiplayer birazcık sorunlu ama bunun da nedeni grafik optimizasyonları olarak görülmekte. Oyuna başlarken sizlere şimdilik iki grup arasından tek meslek seçim hakkı tanıyor. Bilimci olarak, Birleşmiş Milletler veya korsan da diyebileceğimiz Outlanders gruplarından birinde başlayabiliyorsunuz.

Kısıtlı ekipman ve camı kırılmış başlığımız ile ilk yapmamız gereken acilen bir bant ile başlığımızı onarmak ve bir an önce sığınacak bir yer yapmak oluyor. Birazcık Marslı kitabından esinlenen bu klişe başlangıcımız ile bilinmeyen gezegende kolonileşme maceramıza da başlamış oluyoruz. Ama bir fark ile, bu gezegende bizi bekleyen sadece oksijensizlik veya zorlu hava koşulları değil. Gezegenin hava koşullarının değişkenliği bir tarafa, yaratıkları da oldukça başa bela ki hayatta kalmak hiç de kolay olmuyor. Oyuna alışma evresinde tavsiyem single player oynayacaksanız bu yaratıkları biraz güçsüzleştirmeniz olacaktır. Çünkü büyük yaratıklardan çok, nişan alması zor olan küçükler daha büyük tehlike arz etmekteler.

Osiris-New-Dawn

Tabii ki oyunda yalnızlığınıza ortak bir karakter daha var. Özellikle multiplayer seçeneğinin şimdilik çok başarılı olmadığı göz önüne alındığında kaynak toplamak ve savunmak gibi temel ihtiyaçlarınızda yanınızdaki en büyük destekçiniz, şirin Drone’unuz oluyor. Kaynaklarınızı topladıkça çeşitli destek üniteleri yapıyor, kolonizi kuruyor ve çevresine savunmak için taretler yerleştiriyorsunuz. Bu arada tabii ki asıl amacınız araçlar yapmak, yüzeyi keşfetmek ve en sonunda bir uzay gemisi inşa ederek bu bela gezegenin atmosferinden dışarıya çıkabilmek ki, inanın o ilk çıkış anı oldukça tatmin edici oluyor.

Kısacası yüzlerce lira vermeden şu an için kısıtlı crafting ve yetenek seçeneği ile bana göre No Man’s Sky’dan fazlasını veren iki oyundan biri Osiris New Dawn (Diğeri de Astroneer isimli bir eğlence yumağı ki onun co-op modu oldukça başarılı). Tüm bu olumlu taraflarını bir kenara bırakırsak FPS sorunu ve multiplayer oyunlarda yaşanan yüksek ping ile beni biraz ürküttüğünü de belirtmeliyim. Erken erişim olarak başarılı olsa da olumsuzlukları şayet gideremezlerse (ki genelde erken erişim oyunların en büyük problemi bu) maalesef yere çakılacaklarını da belirtmem gerek. Ben şu an için paramın hakkını verdiklerini ve gelecekte daha fazlasını da vereceklerini düşünüyorum ve tarzı seven tüm oyunculara tavsiye ediyorum. Keyifle oynamalar.

Hazırlayan: Yüksel Yılmaz

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi konukyazar@bilimkurgukulubu.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...Facebook Yorumları

Yorum