bilimkurgu kulubu

Oyun master-of-orion

Tarih: 15 Ekim 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Bir Klasiğin Yeniden Doğuşu: Master of Orion

Çocukluğunu doksanlarda yaşamış takipçilerimizin çok daha iyi hatırlayacağı, türün öncüsü sayılabilecek bir oyundur Master Of Orion. Keşfetmek, yayılmak, kaynakları sömürmek ve gerekirse yok etmekti amaç. Seçeceğiniz her ırkın özgün özelliklere sahip olması ve buna bağlı olarak hiçbir oyunun bir sonrakine benzememesi ile de eşsiz bir deneyim sunuyordu. İnceleme Complete Edition üzerinden ilerleyecek, henüz oynamamış olanların bu versiyonu temin etmesinde fayda var. Yenilenmiş grafikleri, sıra tabanlı yapısı, orijinaline sadık ama gelişmiş mekanikleri ve diğer pek çok özelliği ile Master of Orion tam puan alabilecek bir oyun. Türkçe desteği sayesinde de her oyunseveri fazlasıyla tatmin ediyor. Mark Hamill, Alan Tudyk ve Michael Dorn gibi bilimkurgu camiası tarafından sevilen ve bilinen isimlerin seslendirmeleri de oyuna ayrı bir tat katmış.

Oyunun ana menüsü ve yapısal anlamda seçimleriniz, herhangi bir civilization oyunundan farklı değil. Master of Orion, tekli oyuncu seçimiyle başladığınızda size 11 sabit ve bir özelleştirilebilir ırk sunuyor. Bunlar;

• Barışçıl ama savaşta acımasız kuş benzeri bir tür olan Alkariler
• Kendilerini doğanın korumasına adamış Bulrathiler
• Güvenilmez ve paranoyak Darloklar
• Diplomatik, inatçı ve karizmatik İnsanlar (Evet tanımsal olarak biraz torpilliyiz)
• Yorulmak bilmez, tekdüze ve sürü bilinçli örümcek benzeri Klackonlar
• Korkusuz, cengaver ve gururlu kedi benzeri Mmrshanlar
• Zeki, yaratıcı ve soğuk Psilonlar
• Hızlı çoğalan, yabani ve anlaşması güç olan Sakkralar
• Yeniliğe ve yabancılara çok açık olmayan dirençli Silikoidler
• İnsanlığın karanlık yüzü, savaşçı ve inatçı Terranlar’dır.

Ayrıca her ırkın belli özelliklerini seçerek kendi özel ırkınızı da yaratabiliyorsunuz.

master-of-orion-2

Strateji

Seçtiğiniz ırka bağlı olarak yayılım politikanız, ana gezegeninizin kaynak yapısı ve teknoloji zinciriniz değiştiği için Master of Orion sizlere her yeni oyunda farklı bir deneyim sunmayı garanti ediyor, ancak her durumda amacınız aynı. Yayılmak, kolonilerinizi güçlendirmek, diplomatik veya askeri yönden diğer ırklardan üstün olmak ve bunun yanında dilerseniz Orion gezegenini bir an önce keşfedip güçlü gemilerinizle o sistemdeki büyük yaratığı yok etmek önceliğiniz. Ayrıca oyundaki espionage seçeneklerinin en az SidMeier’s Civilization oyunundaki kadar önemli olduğunu belirtmekte yarar var.

Sıra tabanlı yapısına rağmen savaşlar gerçek zamanlı olarak sizin veya yapay zekanın komutasında yapılıyor. Savaşlarda çok büyük taktiksel avantaj bulunmuyor aslında. Ordunuz güçlü ise savaşı alıyorsunuz. Medieval Total War’da olduğu gibi küçücük bir ordu ve iyi bir taktik sahibi olmak maalesef burada pek işe yaramıyor.

Oynanış

Eğitim bölümlerine kısa bir göz attıktan sonra, hızlıca tekli oyuncu seçeneğiyle veya kendi seçeceğiniz bir evrenle oyuna başlayabiliyorsunuz. Çok büyük bir evrenle başlamamakta fayda var, çünkü büyük bir evren seçerseniz oyun size dev bir harita sunuyor ve rakiplerinizi ve Orion sistemini bulmanız epey zorlaşıyor. Diplomatik ilişkilerinizi karşılıklı temsilcilikleriniz sayesinde teknoloji değiş tokuşu ile güçlendirebilir, kaynak takası yapabilirsiniz. İşte ırkların özellikleri bu noktada devreye giriyor. Silikoidler gezegeninizde durmadan tarımı durdurma, sabotaj ve isyan çıkarma gibi sonuçları doğrudan sizi etkileyen espionage çalışmaları yapabiliyor. Sizler de karşı atak olarak benzer çalışmaları diğer ırklara yapabilirsiniz. Yeni teknolojilerle gittikçe gelişiyorsunuz. Bazı gelişmeler, sizleri iki teknolojiden birini seçmeniz konusunda ikilemde bırakıyor, ancak aklınız diğerinde kaldıysa bunu diğer ırklardan diplomatik yollarla temin etme şansınız var. Bazı sistemlerde keşfettiğiniz yaratıklar da ekstra bir savaş ve bunun sonunda da iyi bir ödül sunuyor. Kararlarını ince eleyip sık dokuyarak alan biriyseniz, Master of Orion’ın sıra tabanlı bir oyun olması sayesinde düşünmek için yeterli zamanınız olacak.

master-of-orion-1

Kısacası kolonileşme, diplomatik ilişkiler kurma ve yayılım konularının yanında askeri stratejiler de geliştirerek oynanan Master of Orion, kolay sayılabilecek ama eğlenceli bir oynanış sunuyor. Bulunduğunuz evrenden yöneteceğiniz ırka kadar da geniş bir seçme sizi özgürlüğü tanıyor. Diplomatik yollardan iyi ilişkiler kurduysanız, galaktik konseyin başına geçerek oyunu kazanma şansınız da var; kazanmak için savaşmak dışında başka yollar bile tercih edebilirsiniz.

Sonuç

Master of Orion diplomatik yollardan, askeri stratejilerle veya doğrudan Orion gezegeni savaşıyla kazanılabilen ve ayrıca multiplayer seçeneğiyle arkadaşlarınızı da dahil edebileceğiniz macera dolu bir oyundur. Sıra tabanlı strateji hayranları kesinlikle beğenecektir. Sistemler arası geçişlerde solucan deliklerini bulabilirseniz daha az turn harcayacağınızı, sistemlerinizi savunma mekanizmaları ile korumanız gerektiğini ve teknolojiniz ilerledikçe yapay gezegenler de inşa edebileceğinizi belirtmeden yazıyı sonlandırmamak gerek. Kısacası Master Of Orion Türkçe anlatımı, göze hoş görünen grafikleri ve bilimkurgu altyapısıyla bir şansı hak ediyor.

Şimdiden iyi eğlenceler.

Hazırlayan: Yüksel Yılmaz

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi konukyazar@bilimkurgukulubu.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...Facebook Yorumları

Yorum