bilimkurgu kulubu

Müzik dream theater the astonishing

Tarih: 4 Ekim 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Dream Theater’dan Bir Distopya Tiyatrosu: The Astonishing

2015 sonbahar aylarında Dream Theater, dinleyicilerine iki seçenek sundu. Web sitelerinden yayınladıkları bir duyuru ile Grand Northern Empire ve Ravenskill Rebel Militia adlı iki şıktan birisini seçmelerini isteyerek başladı yola. Seçtikleri gruplarla ilgili e posta almaya başlayan dinleyiciler, kendilerini bir anda iki grup arasında savaşın hüküm sürdüğü distopik topraklarda buldular.

Scenes From a Memory ile zaten konsept albümün tadına bakmış olan dinleyicilerin beklentileri hemen yükseldi. Sonuçta Dream Theater söz konusuydu ve ikinci bir konsept albüm hazırlıyorlardı. Bu sefer çıtayı biraz daha yükselterek arka plan hikayesini, haritasını ve karakterleri de sunan bir web sayfası da hazırlamışlardı.

dream-theater-the-astonishing-1

2016 yılında hayatımıza giren The Astonishing, başlangıçta birçok Dream Theater dinleyicisi için hayal kırıklığı oldu. Zira herkes Scenes from a Memory tadında bir albüm bekliyordu. Müzikal anlamda bir çok farklılık göze çarpıyordu; gitar soloları ve klavye azalmıştı. Daha akustik bir albüm havasındaydı ve daha da önemlisi, Dream Theater’in pek fazla almadığı dışarıdan destek bu albümde tepe noktasına ulaşmıştı.

Öncelikle albümün distopik hikayesinden biraz bahsetmek gerekiyor.

Tarihler 2285’i gösterdiğinde Dünya ikiye ayrılmış, bir tarafta İmparator Nafaryus yönetimindeki zengin Great Northern Empire, diğer tarafta ise fakir ama gururlu Komutan Aryhs yönetimindeki Ravenskill Rebel Militia’lar yer almıştı. Bu Dünya’nın en büyük özelliği ise müziğin, müzik yapmanın yasak oluşudur. Yapay zeka tarafından kontrol edilen Drone’lar ise kakafonik elektronik sesler çıkarabiliyorlar. Kısacası dünyanın tek müziği NOMAC’ler (Noise Machine) tarafından çıkarılan bu elektronik seslerden ibarettir. Bir gün Aryhs’in kardeşi Gabriel’in çok güzel bir sesi olduğu ve sesi kadar iyi gitar çalabildiği ortaya çıkınca o güne kadar NOMAC’lerin zırıltısından başka bir şey dinlememiş insanlar çok etkileniyorlar. Gabriel ise seçilmiş kişi ilan edilip baskıcı Great Northern Empire’ın karşısında bir umut olarak görülmeye başlanıyor. Albümün hikayesi bu olayların çevresinde gelişiyor ve dramatik olduğu kadar etkileyici bir son ile dinleyiciyi uğurluyor.

dream-theater-the-astonishing-2

Albüm, grubun belki en progresif veya konsept albümü değil ama dinledikçe insan hikayenin içinde kendine daha çok yer bulmaya başlıyor. Özellikle distopya ve bilimkurgu hayranlarının şans vermesi bu noktada oldukça önemli. Bu tarz konsept albümleri bir bütün olarak incelemek gerektiği kanısında olduğum için, genel birkaç müzikal öğeden bahsedip yorumu dinleyiciye bırakmaktan yanayım. Hikaye ve müzik bir bütün olarak incelendiğinde ilk gözüme çarpan vokalist Labrie’nin sesini karakterlere göre kullanmadaki yeteneği oluyor. Özellikle Gabriel’in anlatıldığı bölümleri çok beğendiğimi belirtmeliyim. Labrie’nin sesini bu albümde oldukça iyi kullandığını söylemek hatalı olmayacaktır.

Dream Theater’ın 6 dakika ve daha uzun şarkılarına alışık kemik dinleyicisi için kısa şarkılarla dolu olduğunu da unutmamak gerek. Şahsen son dönemde yaptıkları enstrümantal şarkıları beğenen biri olarak, Dystopian Overture yine beni şaşırtmadı. Kemik kadroda yer alan ve farklı limanlara yelken açan Mike Portnoy’un yerine fazlasıyla yakışan Mike Mangini de davullarda yine oldukça özgün işler çıkartmayı bilmiş. Zaten gitar, bass ve klavye için söyleyecek söz kalmıyor. Kısacası grup biraz daha akustik şarkılara yoğunlaşmış, ama bilindik sert müzikten de taviz vermemeye çalışmış.

dream-theater

Progresif müzik,  bilimkurgu ve yeniliklere göz kırpmaya amiral gemilerinden Dream Theater ile devam ediyor, size ise bu operaya biletinizi ayırtmak kalıyor. Albümü dinlerken özellikle tavsiyem mini siteden haritayı, karakterleri takip etmeniz ve müzik içindeki tekrar eden partisyonları bilmece gibi çözemeye çalışmanız olacak.

Albüm için yapılan olumsuz yorumları bir kenara bırakacak olursam; kemik dinleyicisini birazcık hayal kırıklığına uğratan, ama grubun da albüm daha çıkmadan vaat ettiği ”Rock Opera”yı sonuna kadar dinleyiciye aktaran bir albüm olduğunu söyleyebilirim. Albümün playlist’i ise şu şekilde:

ACT IACT II
1. Descent of the NOMACS 1. 2285 Entr'acte
2. Dystopian Overture2. Moment of Betrayal
3. The Gift of Music3. Heaven's Cove
4. The Answer4. Begin Again
5. A Better Life5. The Path That Divides
6. Lord Nafaryus6. Machine Chatter
7. A Savior in the Square7. The Walking Shadow
8. When Your Time Has Come8. My Last Farewell
9. Act of Faythe9. Losing Faythe
10. Three Days10. Whispers on the Wind
11. The Hovering Sojourn 11. Hymn of a Thousand Voices
12. Brother, Can You Hear Me?12. Our New World
13. A Life Left Behind13. Power Down
14. Ravenskill14. Astonishing
15. Chosen
16. A Tempting Offer
17. Digital Discord
18. The X Aspect
19. A New Beginning
20. The Road to Revolution

Hazırlayan: Yüksel Yılmaz

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi konukyazar@bilimkurgukulubu.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...Facebook Yorumları

Yorum