bilimkurgu kulubu

Galeri we need you

Tarih: 30 Haziran 2016 | Yazar: Sibel İnce

0

NASA Posterleri

Görüntüleme teknolojilerinin gelişmesiyle gökyüzü gözlemleri daha keyifli bir hal aldı ve içinde bulunduğumuz sonsuz boşluğa olan merakımız daha berrak görsellere erişmemizle birlikte kuvvetlendi. Gelişen sadece görüntüleme teknolojileri değildi elbette; kimi yakın gök cisimlerine uzay araçları gönderip üzerlerinde mini laboratuvarlar bile kurabiliyoruz artık. Farkında olun ya da olmayın, heyecanımızın kuvvetlenmesinde servis edilen uzay araştırmaları sonuçlarının, özellikle de görsellerin etkisi büyük.

Görsel iletişimin ne kadar önemli olduğunu bilen NASA, araştırma sonuçlarını halka duyurma konusunda sıkı çalışıyor. Hatta araştırma sonuçlarıyla yetinmeyip bünyesinde çalıştırdığı tasarım ekiplerinin de yardımıyla orjinal çizimler de ortaya koyuyor ve bu çalışmalarını herkesin erişebileceği şekilde yayınlıyor. Amaç araştırmalara olan ilgiyi canlı tutmak ve gelecekteki çalışmalarında da halkın desteğini almak. Halktan destek almanın sadece maddi kaynak sağlamaya yarayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; gelecekteki insanlı görevlerinde ihtiyaç duyacağı iş gücünü sağlamak için yatırım yapıyor.

Dev NASA posterleri iyi bir hediye olmaz mıydı?

Smart is the new sexy

Uzay Turizmi Posterleri

NASA’nın 2015’te yayınladığı 3 posterden oluşan Exoplanets serisi, bu sene 11 yeni posterle genişletilerek toplam 14 poster halinde Visions of the Future (Gelecek Vizyonu) adıyla yayınlandı. Jet Propulsion Laboratory (JPL) departmanından The Studio adlı görsel strateji takımının hazırladığı retro posterler ücretsiz ve baskıya hazır durumda.

nasa-posters-ceres-art nasa-posters-earth-art nasa-posters-enceladus-art nasa-posters-europa-art nasa-posters-final-peg-51-art nasa-posters-grand-tour-art nasa-posters-jupiter-art nasa-posters-kepler-16b-art nasa-posters-kepler-186f-art nasa-posters-kepler-hd40307g-art nasa-posters-mars-art nasa-posters-psoj-art nasa-posters-titan nasa-posters-venus

Yüksek çözünürlüklü görselleri şuradan indirebilirsiniz.

Mars Kaşifleri Aranıyor

Hayal gücümüz geleceğe açılan penceremizdir. NASA’nın bir diğer görsel çalışması ise; 2009 yılında Kennedy Uzay Merkezi, Florida’da gerçekleştirilen fuarda sergilenmek üzere hazırlanmış iş ilanı temalı poster serisi: Mars Explorers Wanted. 2030’lu yıllarda insanlı Mars görevlerine çıkmayı planlayan NASA, gelecekte birlikte çalışacağı personeli şimdiden heyecanlandırmak için posterleri herkesin kullanımına açtı.

explorers-wanted-nasa-recruitment-poster work-the-night-shift-nasa-recruitment-poster farmers-wanted-nasa-recruitment-poster p04-surveyors-wanted-nasa-recruitment-poster teach-on-mars-nasa-recruitment-poster p06-technicians-wanted-nasa-recruitment-poster some-user-assembly-required-nasa-recruitment-poster we-need-you-nasa-recruitment-poster

Özellikle küçük yaştaki bilim meraklılarını etkilemeyi amaçlayan baskıya hazır görsellere şu linkten ulaşabilirsiniz.

Mars Kaşifleri Aranıyor

Teşekkür: Emre İnanır

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

PrimatFacebook Yorumları

Yorum