bilimkurgu kulubu

Bilimkurgunun Soy Ağacı

91_024lgjpg

BİLİMKURGUNUN SOY AĞACI

Bu muhteşem görselde insanın kültürel tarihi içerisindeki önemli parçalardan birisi olan bilimkurgunun evrimsel geçmişi inceleniyor. Bilimkurgunun başlangıcında “korku ve merak” yer alıyor. Burada iki büyük dal olarak “animizm” ve “efsaneler” dallanıyor. Sonrasında ise devasa evrim ağacı dallanıp budaklanarak çeşitleniyor ve günümüze kadar ulaşıyor. Fotoğrafın üzerine tıklayarak büyük boyda açabilir ve inceleyebilirsiniz. Ne yazık ki görsel İngilizce; ancak bilimkurguyu keşfetmek isteyenler için anahtar sözcükler içermesi bakımından, dili bilmeden de incelemenizde zorluk olmayacaktır diye düşünüyoruz.

Hazırlanan bu soy ağacında göze çarpan ilk şey, ilk “bilimkurgu eseri” olarak “Gılgamış Destanı” ve “Arap Geceleri” olarak da bilinen “Binbir Gece Masalları“nın yer alıyor olması. Sonrasında birçok ilginç mitolojik masaldan ve kurgudan geçtikten sonra, bilimin ortaya çıkışıyla birlikte gerçek bilimkurgu doğuyor ve dallanmaya başlıyor. 

İyi incelemeler.

Hazırlayan: Çağrı Mert Bakırcı
Teşekkür: Hande Taşkın
Görsel: Absurd Intellectual

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi konukyazar@bilimkurgukulubu.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim…Facebook Yorumları

Yorum