bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji

Tarih: 31 Aralık 2016 | Yazar: Burak Avcı

0

Yaşamımızı Değiştirecek 12 Bilimkurgusal Teknoloji

Teknoloji büyük bir hızla ilerlemeye devam ediyor. Dronlardan tutun da beyin tarayıcı kafa bandına kadar, bilimkurgu filmlerindeki cihazlara benzeyen birçok yeniliğe şahit oluyoruz.

Peki yakın gelecekte nasıl teknoloji ürünleri ile karşılaşacağız? Neler geliştirilecek? Genç Girişimciler Konseyi (YEC) şöyle cevap veriyor:

 Beyin Tarayıcı

zihin okuma

Şimdiye kadarki en gelecekçi teknolojilerden biri de, beyin tarama ve beyin dalgalarını algılama teknolojisidir. Muse gibi cihazlar, beyin dalgalarının haritasını çıkartabilir, duygusal durumunuzu, farkındalık düzeyinizi tespit etmeye yarayabilir. Ne zaman rahatlamış olduğunuzu, ne zaman kafanızda düşünceler olduğunu gösterebilir. Ayrıca bu teknoloji, zihin kontrol mekanizması olarak da kullanılabilir. Şimdi bile, bir bilgisayar ekranında sadece düşüncelerinizi kullanarak bir topu kontrol edebilirsiniz. Yakın gelecekte kullanıcılar yapay uzuv, araba ve bilgisayarlarını kontrol edebilecek.

Akıllı Şehirler

 lot 5

Kent sakinleri fark etmiyor olsa da dünyanın dört bir yanındaki yüzerlerce şehirde kentsel bölgeleri akıllı yapmak için etrafa milyonlarca sensör yerleştiriliyor. Yeni “akıllı şehirler”, insanların gerçek zamanlı olarak nasıl yaşadıklarına uygun tepki verebilecek, onları takip edebilecek ve yaptıklarını saptayabilecek şekilde inşa ediliyorlar. Otomatik bakım uyarıları, birbirine bağlı trafik şebekeleri ve şehrin tamamında iklim kontrolü gibi özellikler, yerleştirilen sensörler ve kullanılan yazılımlar sayesinde mümkün kılınabilir. İlerleyen yıllarda kentsel bölgeler daha çok kalabalıklaşacağı için, akıllı şehir uygulaması kentlerin refahını ve altyapısını geliştirme yolunda gelecekçi bir yaklaşım sunuyor.

Ay’ın Doğal Kaynaklarını Kullanmak

New Orleans’taki Teknoloji Liderleri Konferansı’na Moon Express’in kurucu ortağı Naveen Jain de katıldı. Moon Express’in hedefi, Ay’ın ekonomik değeri olan doğal kaynaklarını çıkartmak. Kuşkusuz bu, başlı başına heyecan verici bir şey zaten. Jain ayrıca, Moon Express’in bir gün kansere ve diğer hastalıklara tedavi bulacağını düşünüyor. Google Lunar X Ödülü, özel fonla desteklenip Ay’a robot indirebilecek ilk ekibe 30 milyon dolar vaat ediyor. Bu yüzden özel şirketlerin ilgisi Ay’ı keşfetmeye yönelmiş durumda.

Giyilebilir Çevirmenler

çeviri

Boynunuza asabileceğiniz giyilebilir çevirmeni aktif ettikten sonra konuşmaya başladığınızda, cihaz kelimeleri İngilizce, Japonca ve Çince’ye çeviriyor. İlerleyen zamanlarda daha fazla dil eklenmesi bekleniyor. Yakında, giyilebilir teknoloji dünyasında, sağlık durumunu izleyen cihazlar ve elektronik cihazlarınıza güç sağlayabilecek güneş enerjili kıyafetler de görebilirsiniz.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik, bilgisayarlar tarafından taklit edilerek oluşturulan ortamlara denir. Çoğu sanal gerçeklik ortamı bir bilgisayar ekranı yoluyla edinilen görsel tecrübelerden ibarettir. Bunun yanında bazı ortamlar duyma, hareket gibi başka duyulardan da yararlanır. Sanal gerçeklik yaygın olarak gerçek hayatta var olan ya da olmayan yerlerin en az 3 boyutlu olarak bilgisayar ile yeniden oluşturulması ve gerçek gibi deneyimi sunması için kullanılmaktadır.

Şu sıralar Oculus Rift gibi sanal gerçeklik gözlükleri zaten hayatımıza girmiş durumda. Ancak bu tip uygulamalar teknolojik yolculuğumuzun henüz ilk adımları. Sanal gerçeklik teknolojileri ileride eğitimden eğlenceye kadar pek çok alanda vazgeçilmez unsurlardan biri haline gelecek.

Mobil Cihazlar

mobile_technology

En gelecekçi teknolojiler bile büyük trendlerin dalgasına kapılacaktır. Son yıllarda gördüğümüz en büyük değişim, mobil cihazların hayatlarımızda kazandığı önem ve yakın zamanda bunun değişmeyeceğidir. Yaşadığımız dünyayı tam anlamıyla değiştirecek teknolojiler, tek bir parmak dokunuşu ile en büyük sorunlarımızı bile çözmeyi başarabilenler olacaktır.

Cicret Akıllı Bileklik

cicret

Cicret akıllı bileklik ile akıllı telefonunuzu bileğinize yansıtabiliyorsunuz. Bu bileklik, telefonunuza bağlı ve cildinizi bir ekran gibi kullanmanıza imkan sağlıyor. Elinizden mesaj yazıp gönderebilirsiniz, hatta suyun altında bile. Uygulama kullanmak, oyun oynamak, video izlemek gibi akıllı telefonunuz ile yapabileceğiniz her şeyi bu bileklik ile de yapabilirsiniz. Bileğinizden telefonla bile konuşabilirsiniz. Cihazın örnek modeli şu an hazır durumda. Dilediğiniz şeyin ekranınız olabileceğinin; giyilebilir ve yansıtılabilir geleceğin müjdesini veriyor bu cihaz.

Dronlar

dronefuture

Dronlar, küçük kolilerin teslimatını değiştirecek gibi gözüküyor. Camdan dışarı baktığınızda her tarafta dron görmeniz bilimkurgu olmaktan çıktı artık. Dronlar teslimat ile ilgili giderleri önemli ölçüde azaltacak. Böylece tüketim teşvik edilmiş olacak, online ve e-ticaret satışları artacak. Tüketicilere paketlerini gece gündüz ulaştırılabileceği için, teslimat süresi önemli ölçüde azalacak. Diğer yandan, alışveriş merkezleri de zamanla rafa kalkacak, çünkü satın almak istediğiniz şeyi online olarak sipariş edebilecek ve dakikalar içinde dronlarla teslim alabileceksiniz.

Yüz Tanıma Teknolojisi

yüz tanıma

Gelecek şimdidir. Son zamanların en gelecek vaat eden cihazlarından biri de, imzaların ve giriş şifrelerinin yerini alacak olan yüz tanıma sistemleridir. Yerlerini alacaktır, çünkü elimizdeki en etkili güvenlik teknolojisi budur. Yakın gelecekte bankalarda, perakendecilerde, evimizdeki bilgisayarlarda yüz tanıma sistemleri bulunacak. Güvenlik sorunu olan yerlerde bu sistemleri kullanarak gezegenimizi çok daha güvenli bir hale getirebiliriz.

HoloLens

hololens

HoloLens, 2016 yılının en gelecekçi teknolojilerinden. Hologram ve sanal gerçekliğin neler yapabileceğini kanıtlar nitelikte. Yakında evlerimizde bilgisayar ekranları görmeyeceğiz; evin herhangi bir yerine ekranı yansıtabilecek ve özel gözlükler takarak kullanabileceğiz. Bütün sosyal medya siteleri 3 boyutlu alana geçiş yapacaklar. Belki de sinemalar tamamen ortadan kalkacak. Makineleri insanlardan daha çok sevmeye başlayacağız.

Zero UI

yapay-zeka

Siri, Google Now veya Amazon Echo’yu kullanmış olanlar Zero UI ile tanışmışlardır. Daha ileri düzey yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak bilgisayarlar ile gerçekten iletişim kurmaya çok yaklaştık. Bir sonraki adım, diğer hizmetlerin geniş çaplı entegrasyonu. Böylece yemek söylemek veya doktordan randevu almak “merhaba bilgisayar” demek kadar kolay olacak. Trekkie’ler için sevindirici haberler bunlar. Kabuslarınızda “2001: A Space Odyssey”’deki HAL’ı görüyorsanız iş başka tabi.

Sürücüsüz Araçlar

total-recall

Elektrikli araçlar, bireysel ve çevresel masrafları azaltacak. Normal araçlardan daha güvenli ve yakıt açısından daha hesaplılar. Sürücüsüz elektrikli araç modellerinin gelişmesiyle de trafikte dikkatimizi boşa harcamaya gerek kalmayacak. Ayrıca bunun sayesinde kendi kendini süren teslimatçı yol dronları gibi etkili hizmetler de mümkün olacak. Siz işteyken arabanızı otomatik olarak başkalarına kiralayabilme özelliği ile araba giderleriniz yine arabanız tarafından ödenecek ve küçük bir gelir de elde edeceksiniz. Çevredeki garajlara otomatik olarak park etme özelliği ile şehirlerdeki yer sıkıntısını da rahatlatabiliriz.

Kaynak: The Next Web

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar HakkındaFacebook Yorumları

Yorum