bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji shelley ai

Tarih: 13 Kasım 2017 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

0

Yapay Zekâ, Korku Yazarı Oldu

Yapay zekâ (YZ) üreticileri, bir süredir sanata merak sarmış durumda. Orijinal müzik üreten YZ zaten var; hatta kendine ait bir albüme bile sahip. Bunun dışında, film senaryosu yazabilen veya resim çizebilenleri de mevcut. Şimdiyse bir YZ, korku yazarı olmayı hedefliyor.

Shelley AI ile tanışın; kendisi bir derin öğrenme algoritması. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nden (MIT) Pınar Yanardağ, Manuel Cebrian ve Iyad Rahwan tarafından geliştirildi ve adını bir korku klasiği olan Frankenstein‘ın yazarı Marry Shelley‘den alıyor. Araştırmacılar, insanların orijinal korku hikayeleri paylaştığı bir subreddit sayfasından alınan yazılarla YZ’yi eğitti. Shelley AI bir metinden kısa bir parçayı alıp, onu kullanarak hikayeler yaratabiliyor.

MIT'den Pınar Yanardağ, Manuel Cebrian ve Iyad Rahwan

MIT’den Pınar Yanardağ, Manuel Cebrian ve Iyad Rahwan

Shelley’nin ne kadar yaratıcı ve korkunç olabileceğini yazdığı bir hikayeyle görelim:

Bir şeyin beni izlediğini hissediyordum ve karanlık gölgenin, nefret dolu yüzüyle orada durduğunu görebiliyordum. Öylesine korkmuştum ki, gözlerimi o şeyden alamıyordum ve arkamda ne olduğunu görmek için aynaya sırtımı döndüm!

Shelley göründüğü kadarıyla bir profesyonel gibi yazabiliyor; ama şu anda sadece kısa ürünler ortaya koyabiliyor. Araştırmacılar onu insanlarla ortaklaşa çalışabilecek şekilde tasarlamış. “Shelley gerçekten insanlarla ortaklaşa çalışmaktan zevk alıyor, onların korkunç fikirlerinden ilham alarak, en iyi korku hikayelerini yaratıyor,” diye belirtiyorlar.

shelley ai

Eğer siz de insan-YZ işbirliğiyle yazılan öykülere katılıp Shelley’le birlikte yazmak isterseniz, Twitter sayfasından ona fikir verebilirsiniz. Yapmanız gereken oldukça basit: #yourturn hashtagini kullanarak @shelley_ai profiline bir cümle yazın ve Shelley sizin cümlenizi devam ettirsin. Tabii, yazdığınız cümle İngilizce olmalı.

Yazdığı hikayelerdeki cümlelere baktığımızda, onun bir YZ olduğunu tahmin etmek imkansız. Daha da şaşırtıcı olanı, Shelley aynı cümleden yola çıkarak birden fazla hikaye de yaratabiliyor. Ama Shelley hakkındaki en etkileyici olan özellik, hangi sözcüklerin en iyi şekilde korkuyu yansıtacağını kavramış olması ve bu sözcükleri kullanarak bir yazar gibi cümleler ve paragraflar oluşturabilmesi. YZ’nin başka örneklerde de dili kavramada ne kadar başarılı olduğunu düşündüğümüzde, Shelley’nin becerisinin çok da şaşırtıcı olmadığı sonucuna varabiliriz.

Shelly’nin internet sitesinden onun hakkında daha fazla bilgi edinebilir, şuradan da eserlerini okuyabilirsiniz.

Kaynak: Futurism

Etiketler: , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Öyküleri Bireylikler, Akköy, Ada, Kül Öykü gibi dergilerde ve Mavi Melek, Kayıp Rıhtım, Ölümsüz Öyküler, Bilimkurgu Kulübü gibi internet sitelerinde yer aldı. Bir öyküsü Yitik Ülke Yayınları'nın Mutsuz Aşk Vardır kitabında kendine yer buldu. İkileme ve Sonsuzluğa İlk Adım adlı e-kitapları Buzul Dünya Yayınları'ndan çıktı.Facebook Yorumları

Yorum